ציפויים

1. פורניר – קילוף של שכבת עץ גושני בעובי שבין 0.2 מ"מ ל – 0.8 מ"מ. הפורניר ניתן להדבקה על גבי בסיס לביד, MDF או סיבית. הפורניר רגיש לשינויי מזג האוויר ולכן, נוהגים לצפות אותו בפוליטורות לכה.
2. פורמייקה – פורמייקה היא חומר קשיח העמיד נגד שריטות, רטיבות ואש. אפשר לשטוף אותה והיא אינה דורשת טיפול מיוחד. פורמייקה דקה (עובי 0.5-0.6 מ"מ) משמשת בעיקר לפנים הארון ופורמייקה עבה יותר (1.2 מ"מ) משמשת לציפויים חיצוניים על גבי לוחות MDF, סיבית או לביד.
3. צבע – ישנם שני סוגי צביעה עיקריים: צביעה אטומה – על גבי MDF או לביד. צביעה שקופה – על גבי פורניר או עץ גושני כדי שסיבי העץ יראו מבעדה.

טכניקות הצביעה:

  • צביעה במברשת – למראה כפרי.
  • צביעה בייץ (צריבה) – שימוש בפיגמנט להבלטת טקסטורת העץ. אחריו, מתיזי יסוד למילוי הסיבים ליצירת פני שטח חלקים ומסיימים בהתזת לכה אקרילית. בין שכבות הצבע החומר עובר ליטוש.
  • צביעת תנור – מיושמת על לוחות MDF, במסגרתה מפוזרים חלקיקי צבע על הלוחות המוכנסים לתנורים בחום גבוה. החלקיקים נמסים ומוכנסים ללוח ולפיכך הצבע, בשיטה זו, עמיד יותר.
  • Whitewash – שילוב של צביעה וניגוב ליצירת מראה עתיק. שיטת ההלבנה עושה שימוש מבוקר במי חמצן למתן גוון ערפילי השומר על הטקסטורה הטבעית של העץ.
  • פורניר משוחזר – שילוב של כמה פורנירים בגוונים שונים ליצירת חזית הנראית כיחידה אחת ומאופיינת בדוגמאות מיוחדות וברמת גימור גבוהה.
  • צביעה על MDF – הלוחות עוברים עיטוף בפוליאסטר אחרי כן, מתבצע שלייף-שיוף בכמה דרגות, החלקות וסתימת חורים. לאחר ניקוי, מתבצעת צביעה בחדר אטום לחלוטין לחדירת אבק. יתרון השיטה: הרכבת צבעים לפי דרישת הלקוח ושילוב דוגמאות. חיסרון השיטה: רגישות הלוחות למכות ושריטות העלולות לפגוע בצבע ובשכבת ההגנה.

שילובים

להלן כמה שילובים נפוצים של חומרי ציפוי ליצירת דלתות מטבח:

1. דלתות עץ מלא:דלתות עץ העשויות שלוש שכבות של 7 מ"מ, כשהלוח האמצעי הפוך בכיוון הסיבים דבר המעניק לדלת עמידות נוספת בתנאי לחות. הנפוצות ביותר הן דלתות מסגרת שבהן מסגרת היקפית. אל פנים המסגרת מוכנסת מילואה מעץ שבשל נטייתה להתרחב או להתכווץ בהתאם לתנאי הלחות ממוקמת במרחק 3 מ"מ מתוואי המסגרת הפנימי. דלתות עץ חייבות בציפוי שכבת מגן של לכה או בייץ ומאופיינות בסגנון פשוט, עיצוב שקט ועמידות לאורך שנים. עם זאת, יש לזכור כי עץ הוא חומר חי העלול לעבור שינויים ולא תמיד אפשר לקבל גימור מושלם (כמו ב – MDFׂ).
2. דלתות מאדני רכבת: המראה המתקבל כבד מאוד ודורש מטבח מרווח ושטוף אור. העצים הנפוצים לשימוש באדני רכבת הם: אלון, אורן, בוק וגארה. עצים אלה עוברים תהליך של התיישנות בשמש ובגשם. חסרונו היחיד של החומר הוא ריחו החזק והקושי לעבדו.
3. דלתות פורמייקה: בפורמייקה ישנו מגוון אינסופי של צבעים ודוגמאות וכולל גימור חלק או מפוספס. כיום, דלתות הפורמייקה מציעות שלל יתרונות ועיצובים ייחודיים.
4. דלתות פוסט פורמינג: שיטת כיפוף של לוח הבסיס עם ציפוי פורמייקה, ליצירת פינות ודפנות עגולים. דלתות פוסט פורמינג מיוחדות: לקבלת הדלת עם קנטים מעץ הנותנים מראה של דלת מעץ מלא.
5. דלתות פורמייקה תלת ממידיות: הגמשת הפורמייקה ליצירת דלתות MDF עם אפשרות להבלטות והטבעות.
6. דלתות פורניר: דלתות עם מסגרת עץ עם מילואה פנימית העשויה דיקט או MDF ומצופה פורניר או דלת העשויה יחידה אחת של דיקט או MDF המצופה כולה פורניר. המראה המתקבל הוא של הדלת עץ מלאה אותה אפשר להשאיר בגוון טבעי או לגוון בשיטות שונות כמו: בייץ, Wash, lnlay או הלבנה.
7 .דלתות פי.וי.סי: דלתות MDF המצופות יריעת פולימר עמידה בחום, לחות, שחיקה וחומרים כימיים. דלתות אלה מספקות מענה לבעלי סגנון ייחודי שאינו קלאסי.
8. דלתות זכוכית: כיום, אפשר למצוא מטבחים שלמים הבנויים עם דלתות זכוכית. שילוב הזכוכית כתחליף לדלת הרגילה מעניק מראה קליל ומאפשר יצירת אפקטים של תאורה ושילוב של צבע. מסיבה זו, קיים ששימוש רב בזכוכית קליר שהיא זכוכית מחוסמת, שקופה ונטולת רכיב העופרת האחראי לגוון הירקרק. לזכוכית זו אפשר להוסיף צבע ללא עיוות גוון. ישנה אפשרות לשלב בין מסגרת עץ למילואה מזכוכית או מילואה מזכוכית הנתונה במסגרת אלומיניום. דלתות הזכוכית מצוידות בבולמי זעזועים ומעצורים מיוחדים המונעים סדקים ושברים במקרה של טריקת הדלת.
9. דלתות מצופות אלומיניום: לאלומיניום מראה חלק ונקי והוא בעל גימור מט משי, אינו רגיש לטביעות אצבעות, אינו רגיש למים ובעל עמידות בינונית לשריטות. אפשר לשלב קנט אלומיניום עם מגוון חזיתות אחרות כגון: פורמייקה, צבע ופורניר וליצור מסגרת אלומיניום לחזית זכוכית.
10. דלתות נירוסטה: דלתות במראה תעשייתי שבו אפשר לשלב גם יחידות עץ, זכוכית או צבע. נירוסטה הינה מתכת בעלת טקסטורה חלקה העוברת עיבוד מבריק או מט – נירוסטה מוברשת. כיוון שטביעות אצבעות אינן נראות על הנירוסטה המוברשת, היא נחשבת לפרקטית יותר בחזיתות במטבח.

לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב skype
שיתוף ב email

לתגובה

נגישות
גלילה למעלה